Φωτογραφία από το ArcadiaPortal.gr

Μετά την καθαρή νίκη της πρώτης ημέρας με αντίπαλο την «ΕΡΜΙΟΝΗ» για την προκριματική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος που γίνεται στη Μεγαλόπολη ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» κέρδισε χθες το απόγευμα και το δεύτερο παιχνίδι.

Παίζοντας κόντρα στον «ΣΥΛΛΑ» Αιδηψού μια πραγματικά ιδιαίτερη ομάδα τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» εμφανίστηκαν αγνώριστα στο πρώτο δεκάλεπτο αφού για πρώτη φορά δεν σημείωσαν ούτε ένα πόντο. Με το σκορ δεκαλέπτου 0-2 και την κακή ποιότητα μπάσκετ που παιζόταν η ψυχολογική πίεση έγερνε στην πλευρά της ομάδας της Μεγαλόπολης .Το δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης αλλά και πάλι ο «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του. Το ημίχρονο έκλεισε με το ισχνό 7-10 για τον «ΣΥΛΛΑ» και όλοι περίμεναν με αγωνία την αντίδραση των αθλητριών της Μεγαλόπολης που σίγουρα είναι καλύτερου επίπεδου από τις αντίπαλες της.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου επανέφερε την χαμένη ηρεμία ενώ παράλληλα σχεδιάστηκε διαφορετικός τρόπος για την επίλυση του επιθετικού προβλήματος. Τα κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αλλαγμένη την ψυχολογία τους καθήλωσαν την αντίπαλη ομάδα στον ένα (1) πόντο σημείωσαν δεκατέσσερις (14) στην επίθεση βάζοντας έτσι τα πράγματα στην φυσιολογική τους θέση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό για να πάρουν μια ξεκάθαρη νίκη με διαφορά 22π που μάλλον αντιπροσωπεύει την διαφορά των ομάδων .
Το τελικό 40-18 έδωσε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη και ταυτόχρονα την δυνατότητα στις αθλήτριες μας να διεκδικήσουν την πρόκριση στην τελική εξάδα του πανελληνίου πρωταθλήματος .

Σήμερα στις 14.00 αντιμετωπίζουν το φαβορί του τουρνουά «ΕΣΠΕΡΟ» Πατρών που εφέτος είναι ενισχυμένος με μεταγραφές και αποφασισμένος για κάτι καλό ακόμη και στην τελική φάση.
Τα χρυσά κορίτσια του «ΠΕΛΑΣΓΟΥ» που έχουν κάνει ήδη την υπέρβαση τους ( αν λάβουμε υπ’ όψιν ότι η ομάδα είναι αποδυναμωμένη σχετικά με την προηγούμενη σεζόν καθώς τέσσερα κορίτσια έχουν σταματήσει λόγο πανελληνίων εξετάσεων) αλλά παράλληλα είναι αποφασισμένα να παλέψουν για μια ακόμη την δική τους έκπληξη.

ΕΡΜΙΟΝΗ – ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ 39-60
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καμήτσος, Γεράνιος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 17-33, 25-48, 39-60
«ΕΡΜΙΟΝΗ» : (Σκορδής): Σάββα, Βαλκάνη, Δημαράκη Β., Ζαβαλάρη, Εμμανουήλ,Κατσουράνη Ν., Ξάνθου, Κατσουράνη Ε., Δημαράκη Σ.
«ΠΕΛΑΣΓΟΣ» : (Τσατσουλής-Μανιάτη): Χρανιώτη, Καντέλη, Αγγελοπούλου, Παπαγγελή, Τσιντώνη, Τζιουβέλη, Δουκούρη, Σεφέρου, Μιχολιά, Χάβαρη, Τζανετοπούλου.

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ-ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ 40-18
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ηλιόπουλος-Κανελλόπουλος
«ΣΥΛΛΑΣ»ΑΙΔΙΨΟΥ : (Φώτου) :Ρηγοπούλου,Καπολού,Καπλάνη,Μαστρογιανοπούλου,Νίτσογλου